Почетна » Новости » Актуелно » 319 новозаразени и 2 починати од коронавирус

319 новозаразени и 2 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.250 тестирања, а има 319 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 162
 • Битола – 23
 • Прилеп – 21
 • Кавадарци – 20
 • Куманово – 16
 • Охрид и Гевгелија – по 10
 • Кичево и Ресен – по 7
 • Тетово – 6
 • Велес, Струмица, Кочани, Радовиш и Богданци – по 4
 • Гостивар и Свети Николе – по 3
 • Делчево и Валандово – по 2
 • Штип, Неготино, Крива Паланка, Берово, Кратово, Крушево и Демир Хисар – по 1

Од вкупниот број на позитивни (319), регистрирани се 54 реинфекциии.

ковид податоци

Регистрирани сe 288 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Битола – 23, Прилеп – 18, Куманово – 14, Кавадарци и Велес – по 13, Кичево, Ресен и Крива Паланка – по 6, Тетово – 5, Гостивар – 4, Гевгелија, Штип и Неготино – по 3, Струмица, Кочани и Демир Хисар – по 2, Богданци, Кратово, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се две починати лица, од Скопје (69г и 71г), починати во болнички услови. Кај пријавените починати лица (2), се регистрирани коморбидитети.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 302.867, бројот на оздравени пациенти е 291.719, на починати е 9.164, а бројот на активни случаи изнесува 1.984.

Анкета

Анкета
Колку често купувате онлајн?
 • 41%
 • 27%
 • 17%
 • 15%
Се испраќа...

(Вкупно: 11430 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.