316 новозаразени со коронавирус, Венко Филипче најави полициски час во следните 2 недели
Почетна » Новости » Актуелно » 316 новозаразени со коронавирус, Венко Филипче најави полициски час во следните 2 недели

316 новозаразени со коронавирус, Венко Филипче најави полициски час во следните 2 недели

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие се направени 1.562 тестирања, а има 316 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 164
 • Куманово 16
 • Прилеп 34
 • Тетово 12
 • Гостивар 10
 • Штип 6
 • Кавадарци 13
 • Велес 8
 • Охрид 9
 • Струмица 5
 • Струга 5
 • Кочани 5
 • Кичево 1
 • Неготино 13
 • Гевгелија 7
 • Свети Николе 1
 • Крива Паланка 1
 • Делчево 1
 • Радовиш 1
 • Виница 2
 • Богданци 2
податоци

Починати се 11 лица. Четири пациенти се од Скопје, по 2 од Прилеп и Крушево и по еден од Штип, Битола и Охрид.

Регистрирани е 681 оздравен пациент од:

 • Скопје 271
 • Куманово 23
 • Прилеп 42
 • Тетово 24
 • Гостивар 10
 • Штип 13
 • Кавадарци 85
 • Велес 22
 • Битола 10
 • Охрид 31
 • Струмица 18
 • Струга 10
 • Кочани 2
 • Кичево 5
 • Неготино 28
 • Гевгелија 14
 • Свети Николе 4
 • Крива Паланка 11
 • Ресен 1
 • Дебар 2
 • Делчево 17
 • Радовиш 3
 • Берово 2
 • Виница 1
 • Валандово 12
 • Крушево 4
 • Богданци 7
 • Кратово 3
 • Демир Хисар 4
 • Демир Капија 1
 • Македонски Брод 1
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863.

Министерот Венко Филипче соопшти дека Владата ќе одлучува за воведување на полициски час поради зголемениот број на нови случаи: „Предложивме воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава започнувајќи од среда (10.03). Овој предлог е поради тоа што изминативе недели најмногу инфицирани има поради трансмисија на вирусот преку собири, но и непочитување на воведените мерките за носење заштитна опрема, држење дистанца и негрупирање. Апелирам на дисциплина којашто во моментов ни е најпотребна затоа што тоа единствениот начин да се спречи неконтролирано ширење на Ковид 19“.

Предложивме воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава започнувајќи...

Posted by Венко Филипче on Monday, March 8, 2021

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6789 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.