307 новозаразени и 14 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 307 новозаразени и 14 смртни случаи од коронавирус кај нас

307 новозаразени и 14 смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 1.854 тестирања, а има 307 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 137
 • Куманово 17
 • Тетово 13
 • Прилеп 13
 • Гостивар 10
 • Штип 4
 • Битола 7
 • Велес 15
 • Охрид 10
 • Струмица 9
 • Кавадарци 10
 • Струга 3
 • Кичево 8
 • Свети Николе 1
 • Гевгелија 6
 • Неготино 1
 • Дебар 11
 • Ресен 5
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 4
 • Берово 1
 • Делчево 6
 • Пробиштип 3
 • Виница 2
 • Македонски Брод 1
 • Богданци 3
 • Кратово 3
 • Крушево 3
covid

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од:

 • Скопје 444
 • Куманово 13
 • Тетово 9
 • Прилеп 22
 • Гостивар 11
 • Штип 7
 • Велес 11
 • Охрид 46
 • Струмица 7
 • Кавадарци 19
 • Струга 34
 • Кочани 2
 • Свети Николе 2
 • Гевгелија 8
 • Неготино 6
 • Радовиш 3
 • Берово 3
 • Делчево 1
 • Пробиштип 1
 • Виница 1
 • Македонски Брод 3
 • Крушево 2
 • Демир Капија 1
 • Пехчево 2

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.124, бројката на оздравени пациенти е 76.045, на починати е 2.768, а бројот на активни случаи изнесува 11.311.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 732 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.