305 новоинфицирани, 11 починати и 167 оздравени од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 305 новоинфицирани, 11 починати и 167 оздравени од коронавирус

305 новоинфицирани, 11 починати и 167 оздравени од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.533 тестирања, а има 305 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 153
 • Кавадарци 30
 • Куманово 22
 • Прилеп 21
 • Тетово 18
 • Неготино 14
 • Охрид 11
 • Гостивар и Гевгелија – по 6
 • Струга 5
 • Штип и Битола – по 4
 • Ресен 3
 • Велес и Делчево – по 2
 • Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1
податоци

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (79г, 72г, 67г, 57г), 3 пациенти од Прилеп (79г, 71, 70), 2 пациенти од Гевгелија (85г, 71г), и по еден пациент од Куманово (77г) и Битола (80г). Сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 167 оздравени пациенти од:

 • Скопје 71
 • Прилеп 26
 • Велес 10
 • Куманово и Струмица – по 6
 • Штип и Битола – по 5
 • Тетово и Гостивар – по 4
 • Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3
 • Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2
 • Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6787 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.