24 оздравени, 20 нови заболени и 1 смртен случај од коронавирус во земјава
Почетна » Новости » Актуелно » 24 оздравени, 20 нови заболени и 1 смртен случај од коронавирус во земјава

24 оздравени, 20 нови заболени и 1 смртен случај од коронавирус во земјава

Според информациите кои ги сподели Министерството за здравство, денес Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (63 години), примен на болничко лекување на 6 мај како сомнителен на КОВИД-19, потврден позитивен еден ден подоцна.

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје (16), Куманово (2) и Прилеп (2).

коронавирус

Досега во земјата се направени вкупно 24.762 тестирања на КОВИД-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 355 теста се во рамките на скринингот. Досега со скринингот направени се 2.060 тестирања на КОВИД-19, а регистрирани се само два позитивни случаи на вработени во градинка во Битола и во Скопје. Сите останати резултати се негативни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.941, бројката на оздравени пациенти е 1.411, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 417.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 65%
  • 35%
Се испраќа...

(Вкупно: 6809 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“