24 нови случаи на коронавирус кај нас, 2 пациенти се излекувани и пуштени дома
Почетна » Новости » Актуелно » 24 нови случаи на коронавирус кај нас, 2 пациенти се излекувани и пуштени дома

24 нови случаи на коронавирус кај нас, 2 пациенти се излекувани и пуштени дома

Бројот на заболени со КОВИД-19 во нашата држава достигна 201. Во изминативе 24 часа беа регистрирани 24 нови случаи.

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека 15 од нив се од Скопје, 4 од Куманово, 2 од Дебар и по еден од Охрид, Штип и Тетово.

Коронавирусот во Македонија

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

 • Скопје (123)
 • Дебар (43) од кои 2 починати
 • Куманово (15) од кои 1 починат
 • Штип (8)
 • Велес (3)
 • Охрид (3)
 • Кавадарци (2)
 • Прилеп (2)
 • Гостивар (1)
 • Тетово (1)

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се испишани 2 пациенти кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Пациентите се во добра здравствена состојба и се пуштени на домашно лекување. Со ова во земјата досега има 3 излекувани пациенти.

За жал, новиот коронавирус однесе 3 животи кај нас. Вчера беше објавено дека иако медицинските лица упорно се бореле да ја спасат, почина и првата пациентка која беше поставена на респираторна машина.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
 • 65%
 • 35%
Се испраќа...

(Вкупно: 7210 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“