20 оздравени, 14 нови заболени и 1 смртен случај од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 20 оздравени, 14 нови заболени и 1 смртен случај од коронавирус во Македонија

20 оздравени, 14 нови заболени и 1 смртен случај од коронавирус во Македонија

Според најновиот извештај на Министерството за здравство, Институтот за јавно здравје регистрира 20 нови оздравени пациенти.

Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје (5), Прилеп (2), Тетово (1) и Велес (6).

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април.

коронавирус

Вкупната бројка на заболени од КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.586, бројката на оздравени пациенти е 1.099, на починати е 90, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 397.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6803 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“