199 новозаразени, 120 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 199 новозаразени, 120 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија

199 новозаразени, 120 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие се направени 1.545 тестирања, а се потврдени 199 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје - 90
 • Куманово - 17
 • Дебар - 6
 • Штип - 9
 • Прилеп - 3
 • Тетово - 12
 • Струга - 12
 • Битола - 2
 • Охрид - 4
 • Кавадарци - 2
 • Гостивар - 5
 • Струмица - 2
 • Радовиш - 1
 • Крушево - 1
 • Пробиштип - 3
 • Демир Хисар - 1
 • Свети Николе - 24
 • Кичево - 3
 • Ресен - 2
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени лица од: Скопје-94, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-1, Тетово-9, Струга-1, Охрид-6, Гостивар-2, Крушево-1, Македонски Брод-1.

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се тројца пациенти на возраст од 24, 63 и 64 години. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка на возраст од 54 години. Во КБ Тетотво починати сe двајца пациенти на возраст од 70 и 74 години. Во Струга во Завод за нефрологија е починат пациент на возраст од 56 години, во ОБ Струга почина пациентка на возраст од 83 години.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 21 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19, 3 деца позитивни и 4 деца со мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 14 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 111 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 309
 • Аеродром – 157
 • Бутел – 137
 • Гази Баба – 193
 • Центар – 143
 • Карпош – 143
 • Сарај – 124
 • Кисела Вода – 108
 • Ѓорче Петров – 101
 • Студеничани – 110
 • Шуто Оризари – 82
 • Арачиново – 45
 • Илинден – 28
 • Петровец – 18
 • Чучер Сандево – 11
 • Сопиште – 9
 • Зелениково- 13
 • Странец – 5
 • Нераспределен- 128

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.975, бројката на оздравени пациенти е 4.080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.519.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6377 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.