19 новозаболени, 16 оздравени и 4 нови смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 19 новозаболени, 16 оздравени и 4 нови смртни случаи од коронавирус кај нас

19 новозаболени, 16 оздравени и 4 нови смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека денес Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти.

Во изминатите 24 часа, направени се 512 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје (11), Куманово (2), Прилеп (1), Тетово (1), Велес (1), Гостивар (1), Струмица (1) и Виница (1). Досега во земјата се направени вкупно 22.767 тестирања на КОВИД-19.

коронавирус

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 223 теста се во рамките на скринингот во градинки и нема позитивни. Од досега направените 1.131 тестирања на вработените во градинките потврден е само еден позитивен случај во Битола.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (65г) примена на 11 мај, пациент од Скопје (71г), хоспитализиран на 16 мај и пациент од Тетово (73г) во болница од 11 мај. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Прилеп (41г) кој повеќе од 40 дена се лекувал на клиниката.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.858, бројката на оздравени пациенти е 1.367, на починати е 110, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 381.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 65%
  • 35%
Се испраќа...

(Вкупно: 6811 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“