186 новозаразени, 85 оздравени и 7 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 186 новозаразени, 85 оздравени и 7 починати од коронавирус во Македонија

186 новозаразени, 85 оздравени и 7 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.674 тестирања, а има 186 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 56
 • Куманово 16
 • Штип 8
 • Прилеп 7
 • Тетово 10
 • Струга 6
 • Велес 1
 • Битола 6
 • Охрид 2
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 18
 • Гевгелија 5
 • Струмица 12
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 2
 • Кочани 17
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 1
 • Валандово 1
 • Делчево 4
 • Свети Николе 2
 • Кичево 3
 • Ресен 1
Коронавирус податоци

Починати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43, 60 и 78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од:

 • Скопје 19
 • Дебар 2
 • Штип 4
 • Прилеп 13
 • Тетово 2
 • Струга 4
 • Охрид 9
 • Гостивар 9
 • Гевгелија 5
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 2
 • Кочани 2
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 3
 • Берово 4
 • Делчево 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.274, бројката на оздравени пациенти е 13.635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.964.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9806 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.