183 новозаразени и 18 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 183 новозаразени и 18 починати од коронавирус

183 новозаразени и 18 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.035 тестирања, а има 183 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 132
 • Куманово – 13
 • Кавадарци – 6
 • Прилеп, Струга и Крива Паланка – по 3
 • Тетово, Битола, Велес, Охрид, Срумица, Кичево, Кратово и Демир Капија – по 2
 • Гостивар, Штип, Кочани, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Македонска Каменица – по 1
ковид податоци

Пријавени се 18 починати лица: 9 од Скопје (85г, 80г, 69г, 67г, 64г, 61г, 59г, 57г, 52г), 4 од Кавадраци (88г, 88г, 72г, 60г), по две од Тетово (81г и 48г) и Битола (81г, 79г) и едно од Гостивар (78г). Од пријавените, 16 се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Регистриран e 531 оздравен пациент од:

 • Скопје – 189
 • Тетово – 68
 • Струмица – 32
 • Гостивар – 26
 • Дебар – 24
 • Кавадарци – 23
 • Куманово – 22
 • Кичево – 17
 • Битола и Штип - по 12
 • Прилеп, Велес, Свети Николе и Берово – по 11
 • Делчево – 9
 • Крива Паланка и Ресен – по 8
 • Пробиштип – 7
 • Кочани – 6
 • Македонски Брод – 5
 • Радовиш – 4
 • Неготино и Валандово – по 3
 • Кратово и Крушево – по 2
 • Струга, Гевгелија, Македонска Каменица, Богданци и Пехчево – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.705 бројката на оздравени пациенти е 164.383, на починати е 6.277, а бројот на активни случаи изнесува 13.045.

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
 • 75%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 2173 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.