183 новозаразени и 1.731 оздравен од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 183 новозаразени и 1.731 оздравен од коронавирус во Македонија

183 новозаразени и 1.731 оздравен од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 1.466 тестирања, а има 183 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 85
 • Куманово 6
 • Тетово 10
 • Прилеп 7
 • Гостивар 6
 • Штип 3
 • Битола 1
 • Велес 4
 • Охрид 10
 • Струмица 3
 • Кавадарци 13
 • Струга 5
 • Кочани 2
 • Кичево 1
 • Свети Николе 1
 • Гевгелија 6
 • Неготино 4
 • Дебар 1
 • Ресен 6
 • Радовиш 2
 • Делчево 1
 • Пробиштип 2
 • Богданци 2
 • Кратово 1
 • Дојран 1
covid

Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од Куманово (51г), еден од Прилеп (77г), еден од Гостивар (71г) и два пациенти од Охрид (72 и 45г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.731 оздравени пациенти од:

 • Скопје 983
 • Куманово 57
 • Тетово 98
 • Прилеп 5
 • Гостивар 87
 • Штип 23
 • Битола 60
 • Велес 62
 • Охрид 25
 • Струмица 60
 • Кавадарци 36
 • Струга 21
 • Кочани 24
 • Кичево 28
 • Свети Николе 9
 • Гевгелија 18
 • Неготино 29
 • Дебар 6
 • Ресен 16
 • Крива Паланка 10
 • Радовиш 4
 • Берово 4
 • Делчево 10
 • Пробиштип 2
 • Виница 13
 • Валандово 7
 • Демир Хисар 5
 • Богданци 5
 • Македонска Каменица 12
 • Демир Капија 9
 • Пехчево 1
 • Дојран 2

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.654, бројката на оздравени пациенти е 78.154, на починати е 2.785, а бројот на активни случаи изнесува 9.715.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 734 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.