182 новозаразени и 6 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 182 новозаразени и 6 починати од коронавирус во Македонија

182 новозаразени и 6 починати од коронавирус во Македонија

Драстичен раст на заболени од КОВИД-19 во нашата држава. Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие се направени 1.348 тестирања, а регистрирани се 182 нови случаи.

Новозаразените со SARS-CoV-2 според местото на живеење се од:

 • Скопје 107
 • Куманово 14
 • Штип 4
 • Тетово 23
 • Струга 5
 • Битола 2
 • Охрид 6
 • Гостивар 4
 • Струмица 1
 • Кочани 1
 • Берово 1
 • Ресен 13
 • Неготино 1
коронавирус

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и двајца од Тетово. Во ГОБ „8 септември“ починати се пет лица – двајца пациенти од Тетово, еден на возраст од 81 година хоспитализиран на 16 јуни и пациент на 72 години хоспитализиран на 12 јуни. Кај тројца пациенти вирусот е потврден постмортем – пациентка од Куманово на 64 години и уште двајца пациенти од Скопје на возраст од 68 и 65 години. Во ОБ Куманово почина пациент на 85 години, хоспитализиран на 10 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 33 оздравени пациенти од:

 • Скопје 22
 • Дебар 1
 • Штип 1
 • Прилеп 1
 • Тетово 1
 • Велес 2
 • Битола 1
 • Кочани 2
 • Свети Николе 1
 • Кичево 1

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 20 нови, а вкупно хоспитализирани 121 пациент. На респираторна машина се 7, a со потешка клиничка слика се уште 35 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 22 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 72 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 336
 • Аеродром – 125
 • Бутел – 118
 • Гази Баба – 128
 • Центар – 121
 • Карпош – 103
 • Сарај – 105
 • Кисела Вода – 80
 • Ѓорче Петров – 62
 • Студеничани – 71
 • Шуто Оризари – 51
 • Арачиново – 38
 • Илинден – 24
 • Петровец – 12
 • Чучер Сандево – 8
 • Сопиште – 12
 • Зелениково – 1
 • Странец – 3
 • Нераспределен – 4

Досега во земјата се направени вкупно 47.793 тестирање на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.664, бројката на оздравени пациенти е 1.836, на починати е 216, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.612.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9699 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.