18 нови случаи на коронавирус, вкупно 219 заразени во земјата
Почетна » Новости » Актуелно » 18 нови случаи на коронавирус, вкупно 219 заразени во земјата

18 нови случаи на коронавирус, вкупно 219 заразени во земјата

Во изминатото деноноќие во нашата држава се регистрирани 18 нови случаи со коронавирус. Со тоа вкупната бројка на заболени со КОВИД-19 се искачи на 219.

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека 11 од нив се од Скопје, 4 од Прилеп, 2 од Куманово и 1 од Тетово.

Коронавирус заболени

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

 • Скопје (134)
 • Дебар (43)
 • Куманово (17)
 • Штип (8)
 • Прилеп (6)
 • Охрид (3)
 • Велес (3)
 • Кавадарци (2)
 • Тетово (2)
 • Гостивар (1)

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
 • 64%
 • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6798 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“