164 новозаразени, 74 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 164 новозаразени, 74 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

164 новозаразени, 74 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие направени се 1.612 тестирања, а се потврдени 164 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 59
 • Куманово – 12
 • Дебар – 18
 • Штип – 17
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 6
 • Струга – 6
 • Битола – 1
 • Кавадарци – 2
 • Гостивар – 9
 • Пробиштип – 2
 • Демир Хисар – 1
 • Свети Николе – 23
 • Кичево – 6
 • Ресен – 1
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени лица од: Скопје-42, Штип-7, Тетово-1, Струга-4, Велес-1, Охрид-6, Кавадарци-3, Свети Николе-2, Ресен-7, Неготино-1.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Ресен.

Во ГОБ „8 септември“ починаа двајца пациенти на возраст од 35 и 65 години. Во ОБ Битола почина пациент од Ресен на возраст од 70 години. Во КБ Тетово е починат пациент на 51 година. Вон болнички услови е починат пациент на 77 години.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 21 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19, 8 деца позитивни и 1 суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 91 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 35, а во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 131 пациент – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.786, бројката на оздравени пациенти е 4.676, на починати е 406, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.704.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 26%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6282 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.