163 новозаразени, 40 оздравени и 3 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 163 новозаразени, 40 оздравени и 3 починати од коронавирус во Македонија

163 новозаразени, 40 оздравени и 3 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатите 24 часа направени се 1.074 тестирања, а регистрирани се 163 новозаболени со КОВИД-19.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 70
 • Куманово - 2
 • Дебар - 6
 • Штип - 14
 • Прилеп - 2
 • Тетово - 25
 • Струга - 4
 • Велес - 2
 • Битола - 1
 • Охрид - 9
 • Кавадарци - 3
 • Гостивар - 11
 • Струмица - 1
 • Крива Паланка - 2
 • Кочани -3
 • Свети Николе - 4
 • Ресен - 4
Податоци

Во ГОБ „8 септември“ починаа три лица, пациент од Ресен (42г) хоспитализиран на 13 јуни и двајца пациенти од Скопје (71г) хоспитализиран на 15 јуни и пациентка (83г) хоспитализирана на 23 јуни.

Институтот за јавно здравје регистрира нови 40 оздравени пациенти.

 • Скопје 6
 • Куманово 1
 • Штип 16
 • Прилеп 1
 • Тетово 9
 • Велес 2
 • Битола 1
 • Гостивар 2
 • Кочани 1
 • Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 56.809 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5.758, бројката на оздравени пациенти е 2.206, на починати е 268, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.284.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8961 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.