163 новозаразени, 132 оздравени и 7 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 163 новозаразени, 132 оздравени и 7 починати од коронавирус кај нас

163 новозаразени, 132 оздравени и 7 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.721 тестирања, а има 163 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 33
 • Куманово 17
 • Дебар 3
 • Штип 5
 • Прилеп 7
 • Тетово 13
 • Струга 3
 • Велес 6
 • Битола 4
 • Охрид 2
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 8
 • Гевгелија 3
 • Струмица 18
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Кочани 11
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 2
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Делчево 7
 • Свети Николе 1
 • Кичево 3
 • Ресен 2
Коронавирус податоци

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:

 • Скопје 46
 • Куманово 13
 • Штип 7
 • Прилеп 12
 • Тетово 3
 • Струга 2
 • Велес 1
 • Битола 3
 • Охрид 4
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 12
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 3
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 2
 • Берово 3
 • Валандово 1
 • Делчево 4
 • Кратово 1
 • Кичево 3
 • Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.088, бројката на оздравени пациенти е 13.550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.870.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8654 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.