163 нови случаи, 69 оздравени, а НЕМА починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 163 нови случаи, 69 оздравени, а НЕМА починати од коронавирус кај нас

163 нови случаи, 69 оздравени, а НЕМА починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.636 тестирања, а се потврдени 163 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 52
 • Куманово – 21
 • Дебар – 2
 • Штип – 33
 • Тетово – 4
 • Струга – 7
 • Велес – 2
 • Битола – 5
 • Охрид – 1
 • Кавадарци – 4
 • Гостивар – 17
 • Струмица – 2
 • Кочани – 2
 • Пробиштип – 2
 • Демир Хисар – 3
 • Македонски Брод – 1
 • Свети Николе – 3
 • Кичево – 1
 • Ресен – 1
Податоци

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од: Скопје (41), Дебар (1), Штип (10), Прилеп (4), Тетово (1), Велес (3), Кавадарци (2), Гостивар (6), Пробиштип (1).

Нема починати пациенти.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациент. На кислородна поддршка се 34 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19, 7 позитивни деца, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 92 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 51 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 132 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 285
 • Аеродром – 193
 • Бутел – 136
 • Гази Баба – 208
 • Центар – 162
 • Карпош – 176
 • Сарај – 116
 • Кисела Вода – 150
 • Ѓорче Петров – 120
 • Студеничани – 109
 • Шуто Оризари – 105
 • Арачиново – 34
 • Илинден – 24
 • Петровец – 21
 • Чучер Сандево – 12
 • Сопиште – 20
 • Зелениково- 12
 • Странец – 7
 • Нераспределен- 2

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.412, бројката на оздравени пациенти е 4.940, на починати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.040.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 26%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6288 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.