155 новозаразени, 127 оздравени и 2 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 155 новозаразени, 127 оздравени и 2 починати од коронавирус во Македонија

155 новозаразени, 127 оздравени и 2 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие направени се 1.845 тестирања, а се потврдени 155 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 51
 • Куманово 11
 • Дебар 2
 • Штип 13
 • Прилеп 4
 • Тетово 10
 • Струга 3
 • Битола 1
 • Охрид 6
 • Кавадарци 14
 • Гостивар 22
 • Гевгелија 1
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 4
 • Македонски Брод 5
 • Виница 2
 • Кичево 3
 • Неготино 2
Податоци

Починати се 2 лица, пациент од Скопје и пациент од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од:

 • Скопје 40
 • Куманово 17
 • Штип 22
 • Прилеп 6
 • Велес 2
 • Битола 2
 • Гостивар 5
 • Радовиш 10
 • Крушево 1
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 3
 • Кратово 1
 • Свети Николе 12

Досега во земјата се направени вкупно 111.791 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.554, бројката на оздравени пациенти е 7.607, на починати е 519, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.428.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8654 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.