150 новозаразени, 30 оздравени и 9 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 150 новозаразени, 30 оздравени и 9 починати од коронавирус во Македонија

150 новозаразени, 30 оздравени и 9 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатите 24 часа направени се 1.086 тестирања, а регистрирани се 150 новозаболени со КОВИД-19.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 93
 • Куманово - 7
 • Штип - 3
 • Прилеп - 4
 • Тетово - 12
 • Струга - 3
 • Битола - 1
 • Гостивар - 3
 • Кочани - 1
 • Кичево - 8
 • Ресен - 5
 • Неготино - 1
Податоци

Починати се 9 лица, шест пациенти од Тетово и тројца пациенти од Скопје.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти:

 • Скопје 21
 • Штип 3
 • Прилеп 2
 • Тетово 3
 • Битола 1

Досега во земјата се направени вкупно 57.895 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5.906, бројката на оздравени пациенти е 2.236, на починати е 277, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.393.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 9008 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.