147 новозаболени, 111 оздравени и 6 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 147 новозаболени, 111 оздравени и 6 починати од коронавирус кај нас

147 новозаболени, 111 оздравени и 6 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство ги објави најновите информации за коронавирусот во земјава, според кои има 147 новозаболени од КОВИД-19. Во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања.

Според местото на живеење, новите инфицирани лица се од:

 • Скопје 64
 • Куманово 8
 • Штип 6
 • Прилеп 3
 • Тетово 16
 • Струга 7
 • Велес 5
 • Битола 4
 • Охрид 5
 • Гостивар 9
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 1
 • Пробиштип 1
 • Кратово-1
 • Свети Николе 7
 • Кичево 4
 • Ресен 4
Податоци

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (63г). Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти од Скопје (59г) и (63г) и еден пациент од Штип (36г). Во болницата во Штип е починат пациент од Берово (69г), во Куманово пациент (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти.

 • Скопје 56
 • Штип 7
 • Тетово 36
 • Велес 2
 • Битола 3
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 2
 • Струмица 1
 • Свети Николе
 • Ресен 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 37 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 5 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 120 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 95 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 409
 • Аеродром – 150
 • Бутел – 162
 • Гази Баба – 189
 • Центар – 143
 • Карпош – 163
 • Сарај – 149
 • Кисела Вода – 109
 • Ѓорче Петров – 114
 • Студеничани – 110
 • Шуто Оризари – 86
 • Арачиново – 50
 • Илинден – 32
 • Петровец – 16
 • Чучер Сандево – 18
 • Сопиште – 14
 • Зелениково-6
 • Странец – 2
 • Нераспределен- 65

Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.932, бројката на оздравени пациенти е 2.987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.611.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8184 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.