143 новозаразени, 110 оздравени и 9 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 143 новозаразени, 110 оздравени и 9 починати од коронавирус кај нас

143 новозаразени, 110 оздравени и 9 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.504 тестирања, а има 143 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 43
 • Куманово 16
 • Штип 4
 • Прилеп 9
 • Тетово 6
 • Струга 2
 • Велес 3
 • Охрид 2
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 4
 • Струмица 11
 • Радовиш 1
 • Кочани 15
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Валандово 3
 • Виница 2
 • Делчево 3
 • Свети Николе 5
 • Кичево 2
 • Неготино 1
Коронавирус податоци

Починати се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти од Струмица (по 67г), еден пациент од Охрид (48г), од Гостивар (64г), двајца пациенти од Тетово (70 и 71г) и двајца од Куманово (68 и 77г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти од:

 • Скопје 42
 • Куманово 14
 • Прилеп 11
 • Тетово 8
 • Струга 5
 • Велес 1
 • Битола 3
 • Охрид 6
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 1
 • Струмица 3
 • Радовиш 1
 • Кочани 3
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Берово 1
 • Делчево 2
 • Кратово 1
 • Свети Николе 3

Досега во земјата се направени вкупно 182.538 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.343, бројката на оздравени пациенти е 14.422, на починати е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.200.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.