142 новозаразени, 98 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 142 новозаразени, 98 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

142 новозаразени, 98 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.542 тестирања, а има 142 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 37
 • Куманово 18
 • Дебар 1
 • Штип 3
 • Прилеп 8
 • Тетово 13
 • Струга 3
 • Битола 4
 • Гостивар 9
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 8
 • Радовиш 1
 • Крушево 1
 • Кочани 5
 • Пробиштип 3
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 4
 • Берово 2
 • Валандово 1
 • Виница 3
 • Делчево 7
 • Кратово 1
 • Кичево 2
 • Ресен 2
Коронавирус податоци

Починати се 5 лица, пациент од Гостивар (69г), од Прилеп (84г), од Охрид (84г), од Македонски Брод (46г) и пациент од Штип (58г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 98 оздравени пациенти од:

 • Скопје 20
 • Куманово 10
 • Штип 10
 • Прилеп 4
 • Тетово 3
 • Струга 11
 • Велес 4
 • Битола 3
 • Охрид 2
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 1
 • Струмица 1
 • Кочани 1
 • Пехчево 2
 • Берово 3
 • Виница 1
 • Делчево 4
 • Свети Николе 3
 • Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 163.132 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.555, бројката на оздравени пациенти е 12.994, на починати е 642, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.919.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9566 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.