141 новозаразен, 94 оздравени и еден смртен случај од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 141 новозаразен, 94 оздравени и еден смртен случај од коронавирус кај нас

141 новозаразен, 94 оздравени и еден смртен случај од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.559 тестирања, а има 141 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 51
 • Куманово 12
 • Штип 6
 • Прилеп 6
 • Тетово 2
 • Струга 2
 • Велес 2
 • Битола 5
 • Охрид 3
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 5
 • Струмица 10
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 5
 • Пробиштип 1
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Делчево 2
 • Свети Николе 8
 • Кичево 2
 • Ресен 2
 • Неготино 2
Коронавирус податоци

Починат е пациент од Скопје на 79-годишна возраст.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 94 оздравени пациенти од:

 • Скопје 25
 • Куманово 5
 • Дебар 1
 • Штип 6
 • Прилеп 5
 • Тетово 8
 • Струга 3
 • Велес 5
 • Битола 7
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 5
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 3
 • Кочани 5
 • Берово 1
 • Виница 1
 • Делчево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 1
 • Кичево 6

Досега во земјата се направени вкупно 184.097 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.245.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.