141 новозаразен, 161 оздравен и 1 смртен случај од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 141 новозаразен, 161 оздравен и 1 смртен случај од коронавирус кај нас

141 новозаразен, 161 оздравен и 1 смртен случај од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.885 тестирања, а се потврдени 141 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 39
 • Куманово – 10
 • Штип – 23
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 8
 • Струга – 6
 • Битола – 3
 • Охрид – 2
 • Гостивар – 13
 • Крива Паланка – 2
 • Кочани – 3
 • Пробиштип – 1
 • Демир Хисар – 3
 • Македонски Брод – 3
 • Берово – 1
 • Виница – 3
 • Кратово – 1
 • Свети Николе – 1
 • Кичево – 18
Податоци

Почината е 51-годишна пациентка од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 161 оздравени пациенти од:

 • Скопје 60
 • Куманово 7
 • Прилеп 4
 • Тетово 3
 • Струга 15
 • Велес 1
 • Охрид 3
 • Кавадарци 7
 • Гостивар 35
 • Радовиш 1
 • Крушево 2
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 1
 • Кратово 2
 • Свети Николе 13
 • Кичево 5
 • Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 117.475 тестирања на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 25 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 4 деца позитивни на вирусот, и 1 пациент суспектен на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 86 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 127 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.083, бројката на оздравени пациенти е 8.248, на починати е 529, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.306.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.