139 новозаразени, 239 оздравени и еден смртен случај од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 139 новозаразени, 239 оздравени и еден смртен случај од коронавирус во Македонија

139 новозаразени, 239 оздравени и еден смртен случај од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.627 тестирања, а се потврдени 139 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 30
 • Куманово – 20
 • Дебар – 2
 • Штип – 15
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 6
 • Струга – 8
 • Битола – 2
 • Охрид – 3
 • Кавадарци – 8
 • Гостивар – 19
 • Гевгелија – 1
 • Струмица – 2
 • Кочани – 5
 • Демир Хисар – 2
 • Македонски Брод – 3
 • Берово – 1
 • Делчево – 1
 • Свети Николе – 6
 • Кичево – 4
Податоци

Почина 66-годишен пациент од Охрид во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 239 оздравени пациенти од:

 • Скопје 132
 • Куманово 22
 • Дебар 8
 • Штип 14
 • Прилеп 4
 • Тетово 6
 • Велес 1
 • Битола 7
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 2
 • Кочани 3
 • Демир Хисар 4
 • Делчево 3
 • Свети Николе 23
 • Кичево 6
 • Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 119.102 тестирања на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 4 деца позитивни на вирусот, и 6 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 73 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 137 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.217, бројката на оздравени пациенти е 8.487, на починати е 530, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.200. Денес се евидентираат пет контролни теста.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 152
 • Аеродром – 132
 • Бутел – 65
 • Гази Баба – 103
 • Центар – 98
 • Карпош – 108
 • Сарај – 44
 • Кисела Вода – 96
 • Ѓорче Петров – 73
 • Студеничани – 35
 • Шуто Оризари – 81
 • Арачиново – 19
 • Илинден – 17
 • Петровец – 8
 • Чучер Сандево – 8
 • Сопиште – 10
 • Зелениково- 5
 • Странец – 3

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8654 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.