129 новозаразени, 13 починати и 342 оздравени од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 129 новозаразени, 13 починати и 342 оздравени од коронавирус

129 новозаразени, 13 починати и 342 оздравени од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 854 тестирања, а има 129 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 76
 • Кавадарци 19
 • Неготино 9
 • Битола 9
 • Прилеп 6
 • Велес 3
 • Охрид 3
 • Струга 3
 • Куманово 2
 • Тетово 2
 • Гостивар 1
 • Штип 1
 • Кичево 1
 • Виница 1
 • Македонски Брод 1
 • Демир Капија 1
ковид податоци

Починати се 13 лица, 5 пациенти од Скопје (76г, 70г, 61г, 58г, 54г ), 2 пациенти од Кавадарци (87г, 78г ), и по еден пациент од Тетово (73г), Куманово (79г), Охрид (66г), Гевгелија (73г), Прилеп (80г) и Неготино (61г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти од:

 • Скопје 101
 • Кавадарци 49
 • Делчево 45
 • Охрид и Струга по 22
 • Велес 18
 • Прилеп 14
 • Неготино 11
 • Тетово 7
 • Куманово 6
 • Гостивар 5
 • Демир Капија 5
 • Свети Николе 5
 • Берово 5
 • Штип 4
 • Гевгелија 3
 • Радовиш 3
 • Валандово 3
 • Битола 2
 • Струмица 2
 • Крива Паланка 2
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 2
 • Богданци 2
 • Кочани 1
 • Кратово 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.408, бројката на оздравени пациенти е 89.742, на починати е 3.076, а бројот на активни случаи изнесува 6.590.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 732 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.