121 новозаразен, 142 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 121 новозаразен, 142 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

121 новозаразен, 142 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.410 тестирања, а има 121 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 33
 • Куманово 8
 • Штип 6
 • Прилеп 2
 • Тетово 6
 • Струга 6
 • Велес 3
 • Битола 6
 • Охрид 11
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 3
 • Струмица 3
 • Крива Паланка 9
 • Радовиш 1
 • Крушево 1
 • Кочани 5
 • Македонски Брод 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Виница 1
 • Делчево 3
 • Свети Николе 2
 • Кичево 1
Коронавирус податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пациенти од:

 • Скопје 50
 • Куманово 32
 • Штип 7
 • Прилеп 11
 • Тетово 4
 • Струга 4
 • Велес 2
 • Охрид 2
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 12
 • Гевгелија 1
 • Струмица 2
 • Радовиш 1
 • Кочани 1
 • Македонски Брод 1
 • Берово 2
 • Виница 2
 • Делчево 2
 • Кратово 1
 • Свети Николе 1
 • Кичево 2

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Прилеп (63 и 83г) и еден пациент од Струга (60г). Сите се починати во болнички услови.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка е 41 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 1 дете и 2 мајки позитивни на КОВИД-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 31 пациент. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 129, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.414, бројката на оздравени пациенти е 12.896, на починати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.881.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8545 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.