119 новозаразени, 297 оздравени и 5 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 119 новозаразени, 297 оздравени и 5 починати од коронавирус во Македонија

119 новозаразени, 297 оздравени и 5 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.065 тестирања, а има 119 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 53
 • Куманово 9
 • Штип 4
 • Прилеп 13
 • Тетово 4
 • Струга 2
 • Велес 1
 • Битола 1
 • Охрид 1
 • Гостивар 6
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 1
 • Кочани 3
 • Пехчево 2
 • Берово 5
 • Делчево 6
 • Свети Николе 3
 • Кичево 3
 • Неготино 1
Коронавирус податоци

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје (49г и 50г), пациентка од Тетово (46г), пациент од Куманово (63г) и еден пациент од Прилеп (82г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 297 оздравени пациенти од:

 • Скопје 56
 • Куманово 9
 • Штип 37
 • Прилеп 3
 • Тетово 4
 • Струга 85
 • Велес 13
 • Битола 6
 • Охрид 34
 • Гостивар 20
 • Струмица 3
 • Крива Паланка 2
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 4
 • Виница 1
 • Кратово 1
 • Кичево 15

Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на КОВИД-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.914, бројката на оздравени пациенти е 10.507, на починати е 578, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.829.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8545 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.