115 новозаразени, 225 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 115 новозаразени, 225 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

115 новозаразени, 225 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.825 тестирања, а има 115 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 32
 • Куманово 7
 • Дебар 8
 • Штип 14
 • Прилеп 2
 • Тетово 10
 • Велес 2
 • Охрид 3
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 3
 • Крива Паланка 3
 • Кочани 1
 • Пробиштип 1
 • Берово 8
 • Делчево 3
 • Свети Николе 4
 • Кичево 3
Коронавирус податоци

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од:

 • Скопје 146
 • Куманово 15
 • Штип 5
 • Прилеп 2
 • Тетово 10
 • Струга 1
 • Битола 10
 • Охрид 1
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 10
 • Струмица 6
 • Радовиш 1
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 3
 • Валандово 1
 • Виница 1
 • Кичево 5
 • Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.308, бројката на оздравени пациенти е 9.977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.774.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4243 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.