113 новозразени, 259 оздравени и 6 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 113 новозразени, 259 оздравени и 6 починати од коронавирус во Македонија

113 новозразени, 259 оздравени и 6 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие направени се 1.543 тестирања, а се потврдени 113 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 35
 • Куманово – 12
 • Штип – 23
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 5
 • Струга – 1
 • Битола – 7
 • Охрид – 6
 • Гостивар – 15
 • Кочани – 2
 • Пробиштип – 1
 • Демир Хисар – 2
 • Македонски Брод – 1
 • Валандово – 1
 • Виница – 1
Податоци

Починати се 6 лица, три пациенти од Скопје (64г., 22г. и 83г.), пациент од Куманово (72г.), пациент од Струга (48г.) и пациент од Охрид (75г.). Пет пациенти се починати во болнички услови, еден вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти од:

 • Скопје 103
 • Куманово 13
 • Дебар 1
 • Штип 75
 • Тетово 31
 • Битола 2
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 19
 • Кочани 2
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 1
 • Кратово 2
 • Свети Николе 4
 • Ресен 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 6 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 78 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 30, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 164
 • Аеродром – 139
 • Бутел – 80
 • Гази Баба – 121
 • Центар – 101
 • Карпош – 110
 • Сарај – 54
 • Кисела Вода – 129
 • Ѓорче Петров – 88
 • Студеничани – 42
 • Шуто Оризари – 100
 • Арачиново – 21
 • Илинден – 22
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 8
 • Сопиште – 20
 • Зелениково- 6
 • Странец – 4
 • Нераспределен – 5

Досега во земјата се направени вкупно 109.946 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.399, бројката на оздравени пациенти е 7.480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.402.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 5000, активни 1231
 • Куманово 1114, активни 260
 • Дебар 208, активни 117
 • Штип 910, активни 381
 • Прилеп 337, активни 47
 • Тетово 1071, активни 186
 • Струга 470, активни 187
 • Велес 227, активни 22
 • Битола 153, активни 71
 • Охрид 288, активни 80
 • Кавадарци 83, активни 61
 • Гостивар 513, активни 283
 • Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 39, активни 23
 • Крива Паланка 25, активни 11
 • Радовиш 29, активни 16
 • Крушево 16, активни 8
 • Кочани 108, активни 20
 • Пробиштип 58, активни 21
 • Демир Хисар 36, активни 27
 • Македонски Брод 42, активни 36
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 8, активни 4
 • Валандово 7, активни 1
 • Виница 26, активни 22
 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 14, активни 5
 • Свети Николе 230, активни 130
 • Кичево 179, активни 109
 • Ресен 146, активни 19
 • Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4245 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.