112 новозаразени, 159 оздравени и 8 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 112 новозаразени, 159 оздравени и 8 починати од коронавирус кај нас

112 новозаразени, 159 оздравени и 8 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.372 тестирања, а има 112 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 46
 • Куманово 7
 • Штип 1
 • Прилеп 2
 • Тетово 1
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 7
 • Охрид 4
 • Гостивар 3
 • Струмица 11
 • Радовиш 3
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Виница 1
 • Делчево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 4
 • Кичево 2
 • Ресен 1
Коронавирус податоци

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53, 76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

 • Скопје 42
 • Куманово 8
 • Штип 3
 • Прилеп 8
 • Тетово 10
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 3
 • Охрид 10
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 13
 • Гевгелија 11
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Крушево 2
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 3
 • Валандово 1
 • Виница 2
 • Делчево 8
 • Свети Николе 3
 • Кичево 3
 • Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.786, бројката на оздравени пациенти е 14.801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.248.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.