109 новозаразени, 89 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 109 новозаразени, 89 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус кај нас

109 новозаразени, 89 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.486 тестирања, а има 109 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 40
 • Куманово 10
 • Штип 3
 • Прилеп 12
 • Тетово 6
 • Струга 4
 • Битола 6
 • Охрид 7
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 2
 • Струмица 2
 • Крива Паланка 2
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Виница 2
 • Делчево 1
 • Свети Николе 1
 • Кичево 4
 • Ресен 1
 • Неготино 1
Коронавирус податоци

Починати се 3 лица, пациент од Кичево (64г), пациент од Скопје (61г) и пациентка од Македонски Брод (70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациент од:

 • Скопје 29
 • Куманово 13
 • Дебар 2
 • Штип 4
 • Тетово 4
 • Велес 1
 • Битола 2
 • Гостивар 13
 • Струмица 1
 • Радовиш 1
 • Пехчево 1
 • Виница 2
 • Делчево 6
 • Свети Николе 4
 • Кичево 6

Досега во земјата се направени вкупно 154.948 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.871, бројката на оздравени пациенти е 12.054, на починати е 609, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.208.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4246 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.