108 нови заболени, 112 оздравени и 2 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 108 нови заболени, 112 оздравени и 2 починати од коронавирус во Македонија

108 нови заболени, 112 оздравени и 2 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.902 тестирања, а има 108 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 45
 • Куманово 18
 • Дебар 1
 • Штип 11
 • Прилеп 3
 • Тетово 2
 • Струга 4
 • Велес 4
 • Гостивар 9
 • Струмица 2
 • Виница 2
 • Делчево 4
 • Свети Николе 3
ковид податоци

Починати се двајца пациенти од Куманово (64г и 72г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени пациенти од:

 • Скопје 32
 • Дебар 1
 • Штип 20
 • Прилеп 4
 • Тетово 4
 • Велес 3
 • Битола 5
 • Гостивар 11
 • Кочани 2
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 8
 • Свети Николе 9
 • Кичево 12

Досега во земјата се направени вкупно 130.840 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13076, бројката на оздравени пациенти е 9625, на починати е 551, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2900.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9634 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.