1.732 новозаразени и 13 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 1.732 новозаразени и 13 починати од коронавирус

1.732 новозаразени и 13 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 6.928 тестирања, а има 1.732 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 788
 • Битола – 159
 • Прилеп – 95
 • Куманово – 79
 • Охрид – 57
 • Кавадарци – 47
 • Велес – 45
 • Кичево – 38
 • Тетово – 35
 • Штип – 34
 • Струмица – 33
 • Ресен – 31
 • Гостивар – 30
 • Неготино – 29
 • Гевгелија – 27
 • Кочани – 26
 • Радовиш – 24
 • Делчево и Крушево – по 20
 • Струга – 18
 • Валандово – 16
 • Демир Хисар – 14
 • Свети Николе – 13
 • Берово – 12
 • Богданци – 11
 • Крива Паланка – 10
 • Пробиштип – 5
 • Дебар, Виница и Кратово – по 3
 • Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 2
 • Пехчево - 1
ковид податоци

Од вкупниот број на позитивни (1.732), регистрирани се 204 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: по 2 од Скопје (68г и 88г) и Велес (57г и 83г) и по едно од Прилеп (84г), Кавадарци (69г) и Свети Николе (79г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 6 починати лица, од Скопје (3), од Охрид (1), Кавадарци (1) и Куманово (1), на возраст од 0-1 година. Регистрираните се починати во период од 24.12.2021-11.01.2022. Од починатите лица, 4 се починати во болнички, а 2 лица во домашни услови.

Регистрирани сe 1.035 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 659
 • Битола – 114
 • Прилеп – 52
 • Кавадарци – 32
 • Штип – 22
 • Куманово – 18
 • Тетово – 11
 • Охрид, Струмица и Неготино – по 10
 • Ресен, Гевгелија и Струга – по 9
 • Гостивар и Радовиш – по 8
 • Велес и Богданци – по 7
 • Крушево и Крива Паланка - по 6
 • Пробиштип – 5
 • Кичево, Делчево, Валандово и Демир Хисар – по 4
 • Кочани – 3
 • Свети Николе – 2
 • Демир Капија и Пехчево – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а бројот на активни случаи изнесува 15.228.

Анкета

Анкета
Каде ќе го прославите доаѓањето на 2022 година?
 • 6%
 • 13%
 • 56%
 • 5%
 • 2%
 • 18%
Се испраќа...

(Вкупно: 2447 гласа)

Цитат

Ако гледате што имате во животот, секогаш ќе имате повеќе. Ако гледате што немате во животот, никогаш нема да имате доволно.

Опра

Виц

На интервју за работа во државно...

Директорот: Госпоѓице, зошто би сакале да работите токму во ова претпријатие?

Кандидатката: Татоооо, те молам доста со глупави прашања.