1.302 новозаразени и 51 смртен случај од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 1.302 новозаразени и 51 смртен случај од коронавирус

1.302 новозаразени и 51 смртен случај од коронавирус

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 4.438 тестирања, а има 1.302 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 523
 • Битола 119
 • Куманово 87
 • Прилеп 55
 • Охрид 54
 • Тетово 51
 • Велес 47
 • Гостивар 38
 • Штип 34
 • Кочани 31
 • Кавадарци 30
 • Берово 27
 • Струмица и Кичево по 25
 • Гевгелија 24
 • Струга 22
 • Неготино 17
 • Ресен 14
 • Дебар 11
 • Свети Николе и Радовиш по 10
 • Пробиштип 8
 • Крива Паланка и Валандово по 7
 • Делчево и Виница по 5
 • Македонски Брод 4
 • Демир Хисар 3
 • Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2
 • Кратово 1
коронавирус

Пријавено е вкупно 51 починато лице: 20 од Скопје (87г, 81г, 80г, 80г, 79г, 79г, 76г, 73г, 71г, 69г, 68г, 68г, 62г, 62г 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 починати пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г).

Регистрирани се 626 оздравени пациенти од:

 • Скопје 312
 • Прилеп 77
 • Велес 33
 • Куманово 31
 • Гостивар 26
 • Битола 22
 • Кавадарци 19
 • Тетово 18
 • Штип 15
 • Неготино и Гевгелија по 12
 • Кочани 9
 • Струмиица 7
 • Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по 4
 • Богданци 3
 • Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по 2
 • Делчево, Ресен, Виница и Кратово по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6785 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.