1.288 новоинфицирани и 39 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 1.288 новоинфицирани и 39 починати од коронавирус во Македонија

1.288 новоинфицирани и 39 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.349 тестирања, а има 1.288 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 570
 • Куманово 57
 • Дебар 8
 • Штип 44
 • Прилеп 78
 • Тетово 56
 • Струга 28
 • Велес 32
 • Битола 53
 • Охрид 30
 • Кавадарци 30
 • Гостивар 85
 • Гевгелија 21
 • Струмица 34
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 13
 • Крушево 1
 • Кочани 28
 • Пробиштип 10
 • Демир Хисар 7
 • Македонски Брод 3
 • Берово 3
 • Валандово 2
 • Виница 11
 • Делчево 9
 • Кратово 3
 • Свети Николе 12
 • Кичево 22
 • Ресен 11
 • Неготино 22
коронавирус

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г., 54г., 68г., 82г., 84г.,68г., 76г., 75г., 71г., 60г., 73г., 56г.), двајца од Куманово (70г. и 62г.), еден пациент од Дебар (87г.), еден од Штип (71г.), тројца од Прилеп (86г., 76г., 68г.), четири пациенти од Тетово (53г., 72г., 67г., 66г.), двајца од Струга (68г., 69г), двајца од Велес (67г., 78г.), двајца од Охрид (68г., 73г.), еден пациент од Струмица (72г.), еден од Демир Хисар (65г.), еден од Берово (79г.), двајца од Кичево (60г., 41г.) и еден пациент од Неготино (40г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од:

 • Скопје 407
 • Куманово 33
 • Штип 32
 • Прилеп 36
 • Тетово 36
 • Струга 63
 • Велес 30
 • Битола 144
 • Охрид 52
 • Кавадарци 27
 • Гостивар 19
 • Гевгелија 10
 • Струмица 19
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 5
 • Крушево 4
 • Кочани 11
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 2
 • Берово 3
 • Валандово 2
 • Виница 6
 • Делчево 7
 • Кратово 3
 • Свети Николе 12
 • Кичево 72
 • Ресен 14
 • Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57.451, бројката на оздравени пациенти е 34.970, на починати е 1.600, а бројот на активни случаи изнесува 20.881.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10481 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.