1.198 новозаразени и 26 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 1.198 новозаразени и 26 починати од коронавирус кај нас

1.198 новозаразени и 26 починати од коронавирус кај нас

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направенo е 3.081 тестирање, а има 1.198 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 572
 • Куманово 41
 • Дебар 1
 • Штип 49
 • Прилеп 53
 • Тетово 28
 • Струга 34
 • Велес 42
 • Битола 92
 • Охрид 42
 • Кавадарци 18
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 3
 • Струмица 34
 • Крива Паланка 11
 • Радовиш 6
 • Крушево 6
 • Кочани 14
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 3
 • Пехчево 7
 • Берово 19
 • Валандово 9
 • Виница 11
 • Делчево 11
 • Кратово 5
 • Свети Николе 20
 • Кичево 33
 • Ресен 4
 • Неготино 11
коронавирус

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравено лице. Според местото на живеење, оздравените се од:

 • Скопје 150
 • Куманово 41
 • Дебар 4
 • Штип 36
 • Прилеп 42
 • Тетово 69
 • Струга 12
 • Велес 52
 • Битола 37
 • Охрид 11
 • Кавадарци 21
 • Гостивар 22
 • Гевгелија 11
 • Струмица 36
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 5
 • Кочани 12
 • Пробиштип 8
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 4
 • Валандово 1
 • Делчево 6
 • Кратово 4
 • Свети Николе 3
 • Кичево 16
 • Ресен 3
 • Неготино 8

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51.213, бројката на оздравени пациенти е 30.204, на починати е 1.423, а бројот на активни случаи изнесува 19.586.

коронавирус

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 22562, активни 9479
 • Куманово 3272, активни 924
 • Дебар 421, активни 86
 • Штип 2296, активни 502
 • Прилеп 2378, активни 968
 • Тетово 3320, активни 978
 • Струга 1179, активни 337
 • Велес 1590, активни 754
 • Битола 1581, активни 789
 • Охрид 1297, активни 564
 • Кавадарци 969, активни 412
 • Гостивар 1907, активни 628
 • Гевгелија 598, активни 208 (37 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1454, активни 578
 • Крива Паланка 366, активни 119
 • Радовиш 365, активни 122
 • Крушево 88, активни 55
 • Кочани 1083, активни 316
 • Пробиштип 305, активни 76
 • Демир Хисар 157, активни 66
 • Македонски Брод 136, активни 28
 • Пехчево 95, активни 32
 • Берово 306, активни 83
 • Валандово 160, активни 52
 • Виница 322, активни 160
 • Делчево 374, активни 166 (96 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 135, активни 73
 • Свети Николе 706, активни 217
 • Кичево 1023, активни 426
 • Ресен 369, активни 138
 • Неготино 399, активни 250 (38 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 590
 • Гази Баба 1385
 • Аеродром 1382
 • Карпош 1199
 • Центар 1157
 • Кисела Вода 1154
 • Ѓорче Петров 779
 • Бутел 513
 • Шуто Оризари 166
 • Студеничани 46
 • Сарај 136
 • Арачиново 33
 • Илинден 238
 • Сопиште 63
 • Чучер Сандево 106
 • Петровец 116
 • Зелениково 65
 • Странец 165
 • Нераспределен 186

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 32%
 • 11%
 • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1815 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.