1.163 новозаразени и 35 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 1.163 новозаразени и 35 починати од коронавирус

1.163 новозаразени и 35 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.927 тестирања, а има 1.163 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 473
 • Битола 100
 • Куманово 90
 • Прилеп 62
 • Охрид 50
 • Струмица 45
 • Тетово 36
 • Штип и Кичево по 32
 • Велес 29
 • Кавадарци 28
 • Гостивар и Кочани по 27
 • Гевгелија 22
 • Струга и Свети Николе по 14
 • Неготино и Радовиш по 12
 • Ресен и Валандово по 11
 • Виница 10
 • Крива Паланка и Берово по 7
 • Демир Капија и Демир Хисар по 3
 • Делчево 2
 • Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод по 1
коронавирус

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (39г, 63г, 65г, 75г, 76г, 77г, 79г), по 4 починати пациенти од Кавадарци (56г, 68г, 73г, 77г) и Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г, 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г, 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г).

Регистрирани се 854 оздравени пациенти од:

 • Скопје 475
 • Прилеп 52
 • Велес 40
 • Куманово 37
 • Кавадарци 36
 • Тетово 27
 • Кочани 25
 • Гостивар 23
 • Неготино 22
 • Берово 18
 • Штип 16
 • Крива Паланка 13
 • Гевгелија 12
 • Струмица и Свети Николе по 9
 • Радовиш и Валандово по 8
 • Виница 7
 • Пробиштип 3
 • Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 2
 • Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6794 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.