1.161 новозаразен, 26 смртни случаи и 806 оздравени од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 1.161 новозаразен, 26 смртни случаи и 806 оздравени од коронавирус кај нас

1.161 новозаразен, 26 смртни случаи и 806 оздравени од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.114 тестирања, а има 1.161 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 410
 • Куманово 54
 • Дебар 19
 • Штип 54
 • Прилеп 59
 • Тетово 58
 • Струга 25
 • Велес 55
 • Битола 75
 • Охрид 51
 • Кавадарци 55
 • Гостивар 38
 • Гевгелија 38
 • Струмица 27
 • Крива Паланка 10
 • Радовиш 14
 • Крушево 1
 • Кочани 28
 • Пробиштип 7
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 1
 • Валандово 5
 • Виница 2
 • Делчево 5
 • Кратово 3
 • Свети Николе 18
 • Кичево 12
 • Ресен 7
 • Неготино 24
коронавирус

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (61, 66, 63, 67, 68, 64 и 30г), двајца од Куманово (53 и 63г), двајца од Штип (64 и 78г), двајца од Прилеп (85 и 85г), еден пациент од Струга (71г), еден од Битола (61г), четири пациенти од Гостивар (57, 83, 76 и 75г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (73г), двајца од Кочани (66 и 67г), еден од Пробиштип (35г), пациент од Делчево (64г) и еден од Кичево (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:

 • Скопје 295
 • Куманово 34
 • Дебар 4
 • Штип 20
 • Прилеп 49
 • Тетово 45
 • Струга 25
 • Велес 29
 • Битола 62
 • Охрид 33
 • Кавадарци 18
 • Гостивар 41
 • Гевгелија 15
 • Струмица 22
 • Крива Паланка 8
 • Радовиш 3
 • Крушево 3
 • Кочани 14
 • Пробиштип 7
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 9
 • Валандово 4
 • Виница 4
 • Кратово 1
 • Свети Николе 7
 • Кичево 14
 • Ресен 16
 • Неготино 19

Досега во земјата се направени вкупно 360.216 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 72.044, бројката на оздравени пациенти е 48.170, на починати е 2.077, а бројот на активни случаи изнесува 21.797.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6558 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.