1.160 нови случаи на коронавирус и 30 починати лица од КОВИД-19 во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 1.160 нови случаи на коронавирус и 30 починати лица од КОВИД-19 во Македонија

1.160 нови случаи на коронавирус и 30 починати лица од КОВИД-19 во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.864 тестирања, а има 1.160 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 472
 • Куманово 58
 • Дебар 2
 • Штип 43
 • Прилеп 78
 • Тетово 61
 • Струга 29
 • Велес 32
 • Битола 87
 • Охрид 47
 • Кавадарци 32
 • Гостивар 22
 • Гевгелија 1
 • Струмица 39
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 2
 • Крушево 2
 • Кочани 15
 • Пробиштип 10
 • Демир Хисар 10
 • Македонски Брод 10
 • Пехчево 1
 • Берово 9
 • Валандово 5
 • Виница 2
 • Делчево 12
 • Кратово 2
 • Свети Николе 17
 • Кичево 26
 • Ресен 17
 • Неготино
коронавирус

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.094 оздравени пациенти од:

 • Скопје 560
 • Куманово 55
 • Дебар 5
 • Штип 32
 • Прилеп 59
 • Тетово 51
 • Струга 22
 • Велес 35
 • Битола 47
 • Охрид 38
 • Кавадарци 31
 • Гостивар 26
 • Гевгелија 5
 • Струмица 17
 • Крива Паланка 11
 • Радовиш 13
 • Крушево 3
 • Кочани 18
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 1
 • Берово 3
 • Валандово 3
 • Виница 6
 • Делчево 5
 • Кратово 1
 • Свети Николе 8
 • Кичево 16
 • Ресен 4
 • Неготино 18

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58.608, бројката на оздравени пациенти е 36.064, на починати е 1.630, а бројот на активни случаи изнесува 20.914. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 25706, активни 10039
 • Куманово 3599, активни 940
 • Дебар 440, активни 84
 • Штип 2553, активни 536
 • Прилеп 2844, активни 1040
 • Тетово 3701, активни 977
 • Струга 1362, активни 412
 • Велес 1841, активни 704
 • Битола 1897, активни 839
 • Охрид 1506, активни 605
 • Кавадарци 1144, активни 436
 • Гостивар 2319, активни 856
 • Гевгелија 694, активни 224 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 126 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1636, активни 600
 • Крива Паланка 409, активни 116
 • Радовиш 406, активни 111
 • Крушево 118, активни 69
 • Кочани 1202, активни 303
 • Пробиштип 345, активни 82
 • Демир Хисар 195, активни 93
 • Македонски Брод 161, активни 43
 • Пехчево 96, активни 26
 • Берово 347, активни 97
 • Валандово 201, активни 73
 • Виница 362, активни 171
 • Делчево 425, активни 187 (117 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 150, активни 63
 • Свети Николе 787, активни 221
 • Кичево 1203, активни 500
 • Ресен 442, активни 187
 • Неготино 517, активни 280 (57 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 632
 • Гази Баба 1488
 • Аеродром 1460
 • Карпош 1166
 • Центар 1142
 • Кисела Вода 1235
 • Ѓорче Петров 877
 • Бутел 573
 • Шуто Оризари 211
 • Студеничани 50
 • Сарај 159
 • Арачиново 33
 • Илинден 247
 • Сопиште 63
 • Чучер Сандево 98
 • Петровец 131
 • Зелениково 85
 • Странец 181
 • Нераспределен 208

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6651 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.