1.100 новозаразени и 30 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 1.100 новозаразени и 30 починати од коронавирус во Македонија

1.100 новозаразени и 30 починати од коронавирус во Македонија

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.824 тестирања, а има 1.100 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 439
 • Куманово 56
 • Дебар 5
 • Штип 42
 • Прилеп 52
 • Тетово 58
 • Струга 29
 • Велес 27
 • Битола 73
 • Охрид 32
 • Кавадарци 51
 • Гостивар 68
 • Гевгелија 5
 • Струмица 33
 • Крива Паланка 15
 • Радовиш 5
 • Крушево 2
 • Кочани 23
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 4
 • Пехчево 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Виница 2
 • Делчево 3
 • Кратово 2
 • Свети Николе 17
 • Кичево 16
 • Ресен 10
 • Неготино 22
коронавирус

Починати се 30 лица, дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г) и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска се регистрирани 585 оздравени пациенти од:

 • Скопје 168
 • Куманово 37
 • Штип 37
 • Прилеп 47
 • Тетово 10
 • Струга 20
 • Велес 32
 • Битола 42
 • Охрид 41
 • Кавадарци 15
 • Гевгелија 8
 • Струмица 19
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 4
 • Кочани 13
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 5
 • Пехчево 2
 • Берово 4
 • Виница 10
 • Делчево 5
 • Кратово 3
 • Свети Николе 14
 • Кичево 21
 • Ресен
 • Неготино 11

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66.330, бројката на оздравени пациенти е 42.241, на починати е 1.877, а бројот на активни случаи изнесува 22.212.

Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 28806, активни 10735
 • Куманово 3949, активни 904
 • Дебар 492, активни 127
 • Штип 2826, активни 528
 • Прилеп 3283, активни 1033
 • Тетово 4021, активни 1021
 • Струга 1588, активни 473
 • Велес 2144, активни 720
 • Битола 2329, активни 971
 • Охрид 1750, активни 585
 • Кавадарци 1409, активни 559
 • Гостивар 2776, активни 1062
 • Гевгелија 804, активни 260 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1818, активни 581
 • Крива Паланка 476, активни 150
 • Радовиш 461, активни 118
 • Крушево 143, активни 77
 • Кочани 1308, активни 256
 • Пробиштип 381, активни 92
 • Демир Хисар 208, активни 77
 • Македонски Брод 181, активни 48
 • Пехчево 105, активни 18
 • Берово 396, активни 98
 • Валандово 228, активни 67
 • Виница 385, активни 134
 • Делчево 498, активни 227 (149 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 165, активни 42
 • Свети Николе 883, активни 229
 • Кичево 1347, активни 470
 • Ресен 502, активни 203
 • Неготино 668, активни 347 (93 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6658 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.