1.093 новозаразени и 28 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 1.093 новозаразени и 28 починати од коронавирус во Македонија

1.093 новозаразени и 28 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.084 тестирања, а има 1.093 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 431
 • Куманово 57
 • Дебар 14
 • Штип 41
 • Прилеп 60
 • Тетово 41
 • Струга 29
 • Велес 55
 • Битола 37
 • Охрид 37
 • Кавадарци 44
 • Гостивар 94
 • Гевгелија 14
 • Струмица 18
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 11
 • Крушево 8
 • Кочани 13
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 2
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Делчево 7
 • Кратово 1
 • Свети Николе 20
 • Кичево 15
 • Ресен 1
 • Неготино 19
коронавирус

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден од Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:

 • Скопје 256
 • Куманово 57
 • Дебар 6
 • Штип 26
 • Прилеп 49
 • Тетово 50
 • Струга 13
 • Велес 42
 • Битола 42
 • Охрид 27
 • Кавадарци 33
 • Гостивар 52
 • Гевгелија 6
 • Струмица 29
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 9
 • Крушево 2
 • Кочани 25
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 3
 • Берово 9
 • Валандово 6
 • Виница 11
 • Делчево 6
 • Кратово 8
 • Свети Николе 17
 • Кичево 13
 • Ресен 2
 • Неготино 13

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 26140, активни 10211
 • Куманово 3656, активни 938
 • Дебар 454, активни 92
 • Штип 2594, активни 551
 • Прилеп 2903, активни 1060
 • Тетово 3742, активни 963
 • Струга 1391, активни 427
 • Велес 1896, активни 718
 • Битола 1932, активни 834
 • Охрид 1543, активни 615
 • Кавадарци 1187, активни 469
 • Гостивар 2413, активни 896
 • Гевгелија 708, активни 229 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 128 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1654, активни 588
 • Крива Паланка 416, активни 120
 • Радовиш 417, активни 114
 • Крушево 126, активни 76
 • Кочани 1215, активни 291
 • Пробиштип 347, активни 82
 • Демир Хисар 196, активни 91
 • Македонски Брод 163, активни 45
 • Пехчево 96, активни 26
 • Берово 347, активни 89
 • Валандово 204, активни 71
 • Виница 365, активни 163
 • Делчево 432, активни 188 (118 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 151, активни 59
 • Свети Николе 807, активни 224
 • Кичево 1218, активни 501
 • Ресен 452, активни 194
 • Неготино 536, активни 293 (59 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 628
 • Гази Баба 1517
 • Аеродром 1471
 • Карпош 1194
 • Центар 1144
 • Кисела Вода 1268
 • Ѓорче Петров 895
 • Бутел 588
 • Шуто Оризари 209
 • Студеничани 53
 • Сарај 166
 • Арачиново 33
 • Илинден 259
 • Сопиште 60
 • Чучер Сандево 102
 • Петровец 138
 • Зелениково 82
 • Странец 197
 • Нераспределен 207

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6547 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.