1.056 новозаразени од коронавирус и 25 починати од кои едно лице на 29 години
Почетна » Новости » Актуелно » 1.056 новозаразени од коронавирус и 25 починати од кои едно лице на 29 години

1.056 новозаразени од коронавирус и 25 починати од кои едно лице на 29 години

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.728 тестирања, а има 1.056 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 590
 • Битола 57
 • Прилеп 42
 • Велес 36
 • Кавадарци 35
 • Куманово 34
 • Охрид 30
 • Тетово 28
 • Струмица 21
 • Гостивар 19
 • Неготино 18
 • Струга и Кичево по 16
 • Штип, Кочани, Гевгелија и Берово по 13
 • Делчево 9
 • Свети Николе 8
 • Радовиш и Пробиштип по 7
 • Кратово 6
 • Крива Паланка и Ресен по 5
 • Валандово и Демир Капија по 4
 • Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2
 • Пехчево 1
податоци

Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 29 до 87 година и тоа: 7 пациенти од Скопје, по 4 од Прилеп и Битола, 3 од Кавадарци, и по еден од Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Кочани, Струга и Охрид. Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети.

Регистрирани се 727 оздравени пациенти од:

 • Скопје 457
 • Прилеп 58
 • Куманово 27
 • Гевгелија 26
 • Гостивар 22
 • Тетово и Струмица по 21
 • Велес 17
 • Штип 13
 • Битола и Кочани по 12
 • Крива Паланка 8
 • Кичево, Ресен и Богданци по 5
 • Валандово 4
 • Пробиштип 3
 • Радовиш, Крушево и Пехчево по 2
 • Свети Николе, Неготино, Делчево, Виница и Демир Хисар по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120.882, бројката на оздравени пациенти е 102.201, на починати е 3.528, а бројот на активни случаи изнесува 15.153.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6789 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.