Тажна реалност: Децата во Тајланд во градинките и школите во проѕирни кутии и со маски
Почетна » Новости » Актуелно » Тажна реалност: Децата во Тајланд во градинките и школите во проѕирни кутии и со маски

Тажна реалност: Децата во Тајланд во градинките и школите во проѕирни кутии и со маски

И децата силно ги чувствуваат ефектите од појавата на новиот коронавирус.

Во училиштата и градинките во Тајланд се воведени најстроги мерки за претпазливост и социјално дистанцирање.

За да го спречат евентуалното ширење на коронавирусот, децата се принудени да седат со маски и во проѕирни кутии, класовите се одржуваат со 20-25 ученици, додека кваките и останатите површини се редовно дезинфицирани.

Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд

Поставени се и мијалници и средства за дезинфекција пред секоја од училниците.

„Се чувствувам добро што учам зад кутијата, бидејќи тоа прави да се чувствувам побезбедна на училиште“ – вели една од ученичките.

Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд Училишта во Тајланд

Во Тајланд досега има над 3.300 дијагностицирани со КОВИД-19 и 58 смртни случаи.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.