Страотни податоци: 39 починати и 1.237 новозаразени од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Страотни податоци: 39 починати и 1.237 новозаразени од коронавирус во Македонија

Страотни податоци: 39 починати и 1.237 новозаразени од коронавирус во Македонија

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.200 тестирања, а има 1.237 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 506
 • Куманово 34
 • Штип 55
 • Прилеп 91
 • Тетово 51
 • Струга 31
 • Велес 67
 • Битола 30
 • Охрид 26
 • Кавадарци 31
 • Гостивар 75
 • Гевгелија 23
 • Струмица 38
 • Крива Паланка 8
 • Радовиш 11
 • Крушево 12
 • Кочани 15
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 7
 • Македонски Брод 4
 • Берово 1
 • Валандово 6
 • Виница 3
 • Делчево 2
 • Кратово 5
 • Свети Николе 24
 • Кичево 36
 • Ресен 13
 • Неготино 29
коронавирус

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од:

 • Скопје 284
 • Куманово 49
 • Штип 32
 • Прилеп 61
 • Тетово 69
 • Струга 5
 • Велес 51
 • Битола 28
 • Охрид 13
 • Кавадарци 14
 • Гостивар 35
 • Гевгелија 12
 • Струмица 25
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 8
 • Крушево 1
 • Кочани 15
 • Пробиштип 8
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 3
 • Берово 4
 • Валандово 3
 • Делчево 5
 • Свети Николе 8
 • Кичево 1
 • Ресен 1
 • Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52.449, бројката на оздравени пациенти е 30.952, на починати е 1.462, а бројот на активни случаи изнесува 20.035.

Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 23069, активни 9692
 • Куманово 3308, активни 910
 • Дебар 421, активни 86
 • Штип 2352, активни 525
 • Прилеп 2471, активни 997
 • Тетово 3372, активни 960
 • Струга 1212, активни 365
 • Велес 1654, активни 761
 • Битола 1609, активни 784
 • Охрид 1324, активни 576
 • Кавадарци 1000, активни 429
 • Гостивар 1981, активни 667
 • Гевгелија 621, активни 219 (39 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 114 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1492, активни 585
 • Крива Паланка 373, активни 119
 • Радовиш 374, активни 123
 • Крушево 100, активни 65
 • Кочани 1098, активни 315
 • Пробиштип 304, активни 67
 • Демир Хисар 165, активни 73
 • Македонски Брод 139, активни 28
 • Пехчево 94, активни 31
 • Берово 308, активни 81
 • Валандово 165, активни 54
 • Виница 325, активни 163
 • Делчево 376, активни 163 (101 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 142, активни 80
 • Свети Николе 730, активни 233
 • Кичево 1059, активни 460
 • Ресен 382, активни 150
 • Неготино 429, активни 274 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 607
 • Гази Баба 1437
 • Аеродром 1410
 • Карпош 1201
 • Центар 1175
 • Кисела Вода 1195
 • Ѓорче Петров 791
 • Бутел 534
 • Шуто Оризари 165
 • Студеничани 51
 • Сарај 139
 • Арачиново 34
 • Илинден 249
 • Сопиште 63
 • Чучер Сандево 106
 • Петровец 117
 • Зелениково 68
 • Странец 171
 • Нераспределен 179

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
 • 75%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 2543 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.