Со 529 тестови потврдени се 63 позитивни на коронавирус, а има и 13 смртни случаи
Почетна » Новости » Актуелно » Со 529 тестови потврдени се 63 позитивни на коронавирус, а има и 13 смртни случаи

Со 529 тестови потврдени се 63 позитивни на коронавирус, а има и 13 смртни случаи

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 529 тестирања, а има 63 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 42
 • Куманово 3
 • Тетово 2
 • Прилеп 2
 • Гостивар 1
 • Штип 1
 • Битола 1
 • Велес 2
 • Охрид 1
 • Струмица 2
 • Кавадарци 1
 • Неготино 1
 • Виница 1
 • Пробиштип 2
 • Крушево 1
коронавирус податоци

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од:

 • Скопје 101
 • Штип 7
 • Битола 4
 • Охрид 22
 • Кавадарци 9
 • Струга 4
 • Кочани 4
 • Неготино 5
 • Дебар 7
 • Крива Паланка 3
 • Ресен 2
 • Радовиш 1
 • Берово 3
 • Пробиштип 2
 • Демир Капија 2

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.992, бројката на оздравени пациенти е 73.777, на починати е 2.715, а бројот на активни случаи изнесува 12.500.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 731 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.