Со само 762 тестирања потврдени се 109 нови случаи и 422 оздравени од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Со само 762 тестирања потврдени се 109 нови случаи и 422 оздравени од коронавирус кај нас

Со само 762 тестирања потврдени се 109 нови случаи и 422 оздравени од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 762 тестирања, а се потврдени 109 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 20
 • Куманово – 16
 • Штип – 13
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 3
 • Струга – 2
 • Велес – 4
 • Битола – 1
 • Охрид – 2
 • Кавадарци – 15
 • Гостивар – 10
 • Гевгелија – 1
 • Радовиш – 2
 • Демир Хисар – 1
 • Македонски Брод – 2
 • Виница – 3
 • Свети Николе – 5
 • Кичево – 7
 • Неготино – 1
Податоци

Почината е 70-годишна пациентка од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 422 оздравени пациенти од:

 • Скопје 173
 • Куманово 28
 • Штип 93
 • Прилеп 8
 • Тетово 23
 • Струга 36
 • Охрид 15
 • Гостивар 28
 • Радовиш 1
 • Крушево 2
 • Кочани
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 1
 • Свети Николе 3
 • Кичево 1
 • Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 115.590 тестирања на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 14 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 4 деца позитивни на вирусот, и 7 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 122 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.942, бројката на оздравени пациенти е 8.087, на починати е 528, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.327.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.