Со само 552 тестови потврдени се 45 новозаразени, а имаме 7 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Со само 552 тестови потврдени се 45 новозаразени, а имаме 7 починати од коронавирус

Со само 552 тестови потврдени се 45 новозаразени, а имаме 7 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 552 тестирања, а има 45 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 10
 • Куманово 4
 • Штип 1
 • Прилеп 1
 • Тетово 5
 • Гостивар 4
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 1
 • Кочани 9
 • Пробиштип 1
 • Берово 5
 • Делчево 1
 • Кичево 2
Коронавирус податоци

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струмица (52 и 62г), еден од Дебар (54г), пациентка од Штип (53г), пациентка од Прилеп (66г), пациент од Кочани (66г) и еден пациент од Свети Николе (23г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од:

 • Скопје 24
 • Куманово 8
 • Дебар 4
 • Штип 1
 • Прилеп 6
 • Тетово 2
 • Струга 1
 • Битола 1
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 7
 • Гевгелија 5
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 2
 • Кочани 2
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 7
 • Виница 4
 • Свети Николе 1

Досега во земјата се направени вкупно 176.017 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.780, бројката на оздравени пациенти е 13.949, на починати е 700, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.131.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.