Состојба во Македонија: 26 нови случаи, 3 оздравени и 4 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Состојба во Македонија: 26 нови случаи, 3 оздравени и 4 починати од коронавирус

Состојба во Македонија: 26 нови случаи, 3 оздравени и 4 починати од коронавирус

Во изминативе 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во нашата држава со што вкупниот број на лица позитивни на КОВИД-19 достигна до 854.

Според местото на живеење, новозаболените се од Скопје (4), Куманово (11), Прилеп (3), Тетово (4), Велес (2), Кочани (1) и Пробиштип (1).

Коронавирус

Денеска во Штип има 3 оздравени пациенти, кои со лесна форма на болеста се лекуваа во домашни услови.

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 4 пациенти – пациентка од Скопје (79г), пациент од Велес (58г), пациент од Прилеп (67г) и уште еден пациент од Скопје (63г).

Во изминатото деноноќие направени се 330 теста. Преку ИЈЗ – 317, преку Ветеринарен ф-тет – 13, Авицена – 9, Биотек – 24 и Филип Втори (Жан Митрев) – 71. Досега во земјата се направени вкупно 8.552 тестирања.

Коронавирус

Досега, лица заразени со новиот коронавирус има во:

 • Скопје – 316
 • Куманово – 211
 • Дебар – 49
 • Штип – 27
 • Прилеп – 75
 • Тетово – 37
 • Струга – 43
 • Велес – 32
 • Битола – 9
 • Охрид – 4
 • Кавадарци – 3
 • Гостивар – 8
 • Гевглелија – 4
 • Струмица – 2
 • Крива Паланка – 3
 • Радовиш – 4
 • Крушево – 3
 • Кочани – 22
 • Пробиштип – 2

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.